بازارهای مهم در اندیشه

 

بازار در اندیشه

امروزه بازار در اندیشه یکی از مهم ترین بخش های هر منطقه ای که مورد توجه افراد بسیار زیادی می شود و باعث جذب افراد بسیار زیادی برای بازدید و خرید از آن منطقه می گردد، مراکز خرید هستند. این مراکز در تهران و سایر شهرستان ها اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. تمامی شهر ها، محله ها و یا استان ها باید دارای مراکز خریدی باشند که نیازهای افراد آن را منطقه را تامین کنند.

یکی از این شهر ها که می خواهیم مراکز خرید موجود در آن را بررسی کنیم، شهر اندیشه می باشد. آیا با مراکز خرید شهر اندیشه آشنایی دارید ؟ آیا می دانید شهر اندیشه در کجا واقع شده است ؟ و اینکه چه بازار های مهمی  برای خرید دارد؟ پس در ادامه این مطلب با بازار نقش اندیشه همراه باشید.

شهر جدید اندیشه

شهر اندیشه در دشت های جنوبی رشته کوه البرز واقع شده است و موقعیت جغرافیایی آن بر روی نقشه ۳۵ درجه و ۴۲ دقیقه شمالی و ۵۱ درجه و ۲ دقیقه غربی می باشد و در مجاورت استان های تهران و البرز واقع گردیده است .

ارتفاع این منطقه از سطح دریا به میزان ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ متر است و از نظر تقسیمات شهری نیز در شهر شهریار واقع گشته است . شهر اندیشه از سمت غرب با فردیس کرج همسایه است و از سمت جنوب با شهریار و ملارد همسایه می باشد و از شرق نیز به جاده شهریار محدود می شود.

شهر اندیشه یکی از پر جمعیت ترین شهر هایی است که دارای فرمانداری مستقل نمی باشد و جمعیت آن بیش از صد هزار نفر می باشد و در زیر نظر فرمانداری شهرستان شهریار اداره می گردد.

امروزه با افزایش تورم موجود در جامعه و افزایش نرخ قیمت های خانه  و مسکن در کلان شهر های تهران و کرج ، افرادی که به این دو شهر مهاجرت کرده اند و توانایی پرداخت کرایه خانه های بسیار بالا و یا خرید ملک و املاک در مناطق تهران و کرج را ندارند، به خرید خانه و یا رهن و اجاره خانه در مناطقی نظیر شهر جدید اندیشه روی اورده اند.

بازار در اندیشه

 نقش جهان اصفهان در بازار اندیشه

اگر روزی خواستیم سری به میدان نقش جهان اصفهان بزنیم و دلمان برای این نمای دیدنی تنگ شد و شرایط سفر به اصفهان مهیا نبود نگران نباشید. کمی دورتر از پایتخت می‌توان نقش جهانی دیگر را به نظاره نشست. می‌توان با جرات بازار بزرگ اندیشه را نمونه‌ ای از نقش جهان اصفهان دانست.

ایده طراحی هسته اصلی بازار نقش جهان اندیشه بر اساس الگوی شهرسازی ایرانی-اسلامی در نظر گرفته شده که اساساَ در مرکز شهرها، میدان، بازار و فضاهای فرهنگی مذهبی قرار دارد و سعی بر آن شده که در پروژه مذکور این ویژگی‌ ها لحاظ شود. به گفته محمد آیینی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید اندیشه طراحی اصلی این مجموعه بی نظیر گردشگری توسط “فریبرز جبارنیا” انجام شده است اما در مراحل بعدی طراحان و معمارانی از استان‌ ها‌ی یزد و اصفهان مشاوره داده‌اند.

نقطه شروع ساخت و ساز بازار سرمایه‌گذاری نقش جهان اندیشه ۱۳ اسفند ۸۹ است و از تیر سال ۹۰ کار ساخت و ساز اندیشه در زمینی با زیربنای ۱۱۵ هزار متربع آغاز شد و در مدت سه سال کار احداث این بنای عظیم به اتمام رسید.

نقش جهان اندیشه را بازار در اندیشه بشناسیم

بازار سرمایه‌ گذاری بازار نقش اندیشه هم مثل نقش جهان اصفهان شامل کاربری‌ های متنوعی است. در این بنای بزرگ و بسیار زیبا کاربری‌ های مختلف تجاری شامل یک هزار و ۱۶۸ واحد تجاری، فرهنگی و مذهبی همچنین یک هزار و ۵۲۸ پارکینگ احداث شده است.

زورخانه، سالن چند منظوره، مهد کودک، آمفی تئاتر و تالار پذیرایی، مسجد، حسینیه، بانک، ۲۴ عدد آسانسور، ۲۸ پله برقی، گالری‌ های اتومبیل و مبل همچنین گالری هنری از مهمترین ویژگی‌ های این بازار بزرگ است که می‌تواند فضایی خاطره انگیز را برای مردم رقم بزند.

نقش جهان اندیشه

 مهمترین ویژگی مذهبی نقش جهان

در بیشتر شهر های تاریخی ایران مسجد به عنوان مرکز شهر در کنار بافت تجاری (بازار) نقش مهمی را ایفا می‌کند. به گفته آیینی مسجد سلمان فارسی که با الهام‌ از عنصری ایرانی-مذهبی احداث شده در نقطه‌ای قرار دارد که توجه تمام گردشگران و شهروندان را به خود جلب می‌کند. معماری این مسجد ترکیبی از معماری مدرن و کلاسیک  است و بیش از دو هزار نفر را در خود جای می‌دهد.

این مسجد درست در میانه واحد های تجاری است و مردم برای ورود و خروج به آن می‌توانند از چهار طرف رفت و آمد داشته باشند. به گفته آیینی، برای این مسجد نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان هزینه شده و پس از افتتاح هم اطراف این مسجد واحد های تجاری با هدف فروش کالاهای مذهبی فعالیت خواهند کرد. همچنین شما می توانید به مطلب ويژگی های يک بازار خوب در وب سایت ما مراجعه کنید تا بیشتر با جزئیات آن آشنا شوید.

مراکز خرید در شهر اندیشه

در این بخش فازهای مختلف شهر اندیشه و مراکز خرید موجود در آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

فاز ۱ اندیشه :

فاز ۱ را در اصل شهرک اندیشه می نامند که عملیات طراحی و اجرای آن پیش از انقلاب شروع شده است و بعد از انقلاب نیز تکمیل شده است و به فرمانداری و شهرداری شهریار تحویل داده شده است. باشگاه سوپرمارکت های دلفین در فاز یک اندیشه قرار گرفته است و در بلوار ولایت و بلوار طالقانی واقع شده است.

سوپرمارکت دلفین

علت نامگذاری این سوپرمارکت ها به صورت دلفینی این است که این سوپرمارکت ها به صورت گروهی فعالیت می کنند و این سوپر مارکت ها در یک حوزه قرار می گیرند و رنگ تابلوی آنها نیز تغییر می کند. در این سوپرمارکت ها دست یک کارخانه را در دست سوپر مارکت ها قرار می دهند تا با خرید از یک کارخانه، محصول برای آنها ارزان تر در بیاید. همچنین لازم به ذکر است که فروشگاه اینترنتی تیز بیز نیز در این فاز قرار گرفته است.

فاز ۲ اندیشه :

فاز دو شهر اندیشه در زمینی به مساحت ۱۲۰ هکتار طراحی شده است و ساخت آن از سال ۱۳۷۰ آغاز شده است و این فاز به دو بخش ویلایی و آپارتمانی تقسیم شده است که از سال ۱۳۷۱ به متقاضیان واگذار گشته است .

فاز ۳ اندیشه :

فاز سه در سال ۱۳۷۰ در زمینی به مساحت ۳۶۰ هکتار طراحی شده است و بر اساس کاربری مصوب در مراحل مختلف واگذار گشته است. این فاز نسبت به فاز ۱ از نظر داشتن زیر ساخت های شهری شرایط بهتری را دارد.

مراکز خرید در شهر اندیشه

در این فاز مجتمع بزرگ تجاری نگارستان واقع شده است و از پر بازدید ترین و شیک ترین مجتمع های تجاری در شهر اندیشه است. همچنین مجتمع تجاری زیتون و فروشگاه سراسری سورنا  نیز  در این فاز قرار دارند.

مجتمع تجاری زیتون در بلوار دکتر قریب شهر اندیشه واقع شده است و از سمت دیگر به خیابان بیات جنوبی منتهی می گردد. همچنین فروشگاه سراسری سورنا نیز در بلوار دکتر قریب و در جنب میدان دکتر قریب واقع شده است.

لازم به ذکر است که در داخل فاز ۳ شهر اندیشه یک سینما نیز واقع گردیده است و افراد ساکن در این منطقه می توانند برای تماشای فیلم سینمایی به این سینما مراجعه کنند.

فاز ۴ اندیشه :

فاز ۴ شهر اندیشه دارای مساحتی به میزان ۳۳۰ هکتار است که از سال ۱۳۷۵ آماده سازی آن آغاز شده است . فاز چهار به فاز سه متصل می باشد و در روند گسترش فاز در کنار جاده کرج – شهریار واقع گردیده است .

در این فاز مجتمع تجاری بزرگ به سبک نقش جهان اصفهان طراحی شده است که در سال  ۹۴ توسط دکتر روحانی افتتاح گشت.

بازار ایرانی – اسلامی

این بازار ایرانی – اسلامی از بناهای فاخری از قبیل : میدان نقش جهان اصفهان، باغ فین کاشان، باغ عفیف آباد شیراز و برخی دیگر از بناهای شاخص کشور الگو برداری کرده است. این بازار که به سبک نقش جهان اصفهان طراحی شده است دارای زمینی به مساحت ۵۲ هزار و ۵۱۰ متر مربع است که زیر بنای آن ۱۲۳ هزار متر مربع می باشد.

بازار بزرگ ایرانی اسلامی شهر اندیشه چون نگینی در غرب تهران می درخشد

در رابطه با این بازار در اندیشه باید بگوییم که این بازار دارای هزار و دویست و هفتاد و یک واحد تجاری می باشد و در داخل آن سالن های چند منظوره، زورخانه و گودال باغچه نیز طراحی گشته است. از دیگر مواردی که در رابطه با این بازار لازم به ذکر می باشد این است که بازار ایرانی اسلامی شهر اندیشه به این علت که یک پروژه بزرگ و فرا منطقه ای می باشد، دارای امتیاز و جایگاه خاصی است. این بنا دارای یک مسجد نیز می باشد که سلمان فارسی نام دارد و این مسجد می تواند در حکم مصلی شهر واقع شود.

فاز ۵ اندیشه:

فاز ۵ به میزان ۱۹۴ هکتار می باشد و در کنار جاده شهریار – کرج واقع گردیده است که در قسمت شمالی فاز ۴ نیز واقع شده است. این فاز نیز مانند سایر فازهای شهر اندیشه دارای مجتمع های تجاری و مدارس و فرهنگسرا و مسجد است که در این خصوص می توان به فرهنگسرای سعدی اشاره کرد. این فرهنگسرا در نبش دو خیابان جهان آرا و سید موسی نامجو واقع شده است. در ادامه این مطلب شما می توانید به مقاله بهترین بازارهای ایران در وب سایت  مراجعه کنید.

فرهنگسرای سعدی

نتیجه گیری

در این مطلب در خصوص بازار در اندیشه با شما عزیزان صحبت کردیم و نکات دیگری را در خصوص انواع فازهای شهر اندیشه و امکانات رفاهی و مجتمع های تجاری در آنها پرداختیم و مطالب دیگری را نیز در خصوص این شهر ، آب و هوای آن و موقعیت جغرافیای آن برای شما مطرح نمودیم. همچنین ذکر کردیم که در این شهر چه ارگان هایی استقرار یافته اند  و امکانات این شهر از چه قبیل هستند. در خصوص جزئیات بیشتر با کارشناس ما تماس بگیرید.

در انتهای این مطلب امید بر آن داریم که مطالب ذکر شده در این مقاله برای شما هم وطنان عزیز مفید واقع شده باشد و پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید و همچنین به میزان کافی با شهر جدید اندیشه و مشخصات آن آشنا شده باشید.

 

17 شهریور 1400 10:28 ق.ظ